Kolik stojí postavit dům?

Cena stavby domu sestává z ceny projekčních prací (návrh domu) a stavebních nákladů (samotná výstavba, tedy materiál + práce).

Pokud pomineme atypické okolnosti jako například složitý pozemek, pak stavební náklady na novostavbu domu jsou jednoduchou kombinací velikosti obestavěného prostoru a zvoleného standardu provedení a materiálů. Jinými slovy záleží na tom, jak bude dům velký a z jakých materiálů bude postaven.
Pokud uvažujeme standardní rodinný dům, můžeme počítat s obvyklou konstrukční výškou podlaží 3m a pak jednoduše přepočítat obestavěný prostor na podlažní plochu, která je lépe představitelná. Cena základního standardu novostavby je řádově 25 000,- Kč/m2. V případě rekonstrukce jde zhruba o polovinu, tedy 12 000,- Kč/m2.

Hrubá podlažní plocha (tj. včetně zdí) středně velkého domu je přibližně 150 m2, tedy stavební náklady se dají odhadnout na 3,75 mil. Kč. Je třeba si ale uvědomit, že stavební náklady nenarůstají lineárně, tedy 100m2 dům Vás na m2 bude stát více než dům s plochou 150m2, a to kvůli tomu, že technologické jádro v malém i velkém domě, rozvody vody, kanalizace a plynu nenarůstají úměrně s metráží stavby. Nejdražší místnosti jsou kuchyně a koupelna, takže pokud máte v menším i větším domě jen jednu kuchyni i koupelnu, největší investiční náklady budou podobné. Do uvedené ceny je zahrnuté vybavení koupelny, obklady, podlahy, dveře. Není započítaná kuchyňská linka, nábytek, oplocení, přípojky na inženýrské sítě (většinou jsou už na pozemku vybudované).

Ke stavebním nákladům dále připočítáme ceny projekčních prací (vypracování projektové dokumentace, výběr dodavatele, dozor na stavbě), které tvoří zhruba 10% ze stavebních nákladů, tedy v případě 150 m2 domu zhruba 375 tis. Kč. Se vším všudy pak takovýto dům může stát kolem 4,5 mil. Kč.

Jde samozřejmě o velké zjednodušení, ale pro orientační představu můžete z těchto odhadů vycházet.